štvrtok, 25 júla, 2024
ÚvodOstatnéBodová diéta

Bodová diéta

Zdá sa vám, že takmer nejete, a napriek tomu sa kilá na vás lepia? Pes môže byť zakopaný v maličkostiach, ktoré si tu i tam zobnete. Malý keksík. Pár hranolčekov z kamarátkinho taniera. Koláčik ku káve. Žalúdok síce nedostal nič, čo by zahnalo hlad, ale o nejedení nemôže byť ani reči. 

Existujú dve bodové diéty. Jedna, podľa ktorej zbodneme, čo vidíme. Teda ten keksík, hranolček, koláčik. A máme pocit, že dokopy nič nejeme.

A bodová diéta, v ktorej má každá potravina pridelený presný počet bodov a naozaj funguje pri chudnutí. Bodovanie je to šikovný spôsob, ako si udržať reálny prehľad v tom, čo naozaj jete. Nespornou výhodou bodovej diéty je aj to, že z jedálnička netreba nič škrtať, pokojne si môžete dopriať veci, bez ktorých by život nechutil ako má. Ibaže ich budete mať pod kontrolou.

Presnejšie ako kalórie

Body sú v porovnaní s klasickým rátaním kilojoulov presnejšie, lebo zohľadňujú nielen kalorickú hodnotu, ale aj čas, počas ktorého sa jedlo trávi. A to je pri chudnutí zásadný údaj! Miska ovsených vločiek s jogurtom a banánom môže mať rovnakú kalorickú hodnotu ako čokoládový croissant, ale zasýti na niekoľko hodín, kým po croissante sa hlad prihlási o slovo po krátkej chvíli. Na strávenie niektorých potravín (zelenina, celozrnné pečivo, mäso a v zásade všetko s nízkym glykemickým indexom) telo potrebuje vydať viac energie, čo hrá do karát snahe schudnúť a je dobré na to pamätať. Hoci ani najprešpekulovanejšia diéta na svete ešte nevybabrala so základným zákonom o príjme a výdaji energie. Pokiaľ viac skonzumujeme, ako spotrebujeme, body – nebody, chudnutie sa nekoná. Pohybby mal byť súčasťou každého pokusu zhodiť.

Ako to funguje

Pri bodovej diéte treba jediné: mať prehľad v tom, koľko bodov ste zjedli a neprekročiť povolený limit. 

Ten závisí od vašej hmotnosti. Ak vážite do 67 kg, mali by ste denne zjesť minimálne 18 a maximálne 25 bodov. Pre hmotnostnú kategóriu 68 – 79 kg je to minimálne 20 a maximálne 27 bodov. A pre kategóriu 80 – 90 kg 22 až 29 bodov.

V prípade bodovej diéty neplatí, že menej je viac. Kto má 85 kíl a rozhodne sa, že denne nezje viac ako 20 bodov, je na najlepšej ceste k vyčerpaniu organizmu sprevádzanému nervozitou a nespavosťou a s vysokou pravdepodobnosťou s diétou rýchlo skončí. 

Mylná je aj predstava, že počas bodovej diéty je najlepšie jesť iba potraviny s nízkym počtom bodov. To, čo býva pri iných diétach zvyčajne kameňom úrazu – zákaz sladkostí, čokolády a iných nie práve zdravých, ale pekelne chutných hriechov – je pri bodovej diéte dovolené pod podmienkou, že celkový súčet bodov neprekročí povolený limit.

Nedajte sa odradiť tým, že prvé dni budete stále listovať v zozname, aby ste zistili, koľko bodov má mrkva a koľko grilovaná kuracina. Ani tým, že si spočiatku budete zjedené body zrejme písať, lebo hlava nie je počítač a pri tom množstve povinností sa z nej súčet bodov môže ľahko vypariť. Motiváciou bude očividný úbytok hmotnosti.

Ostatné pravidlá sú jednoduché: Treba jesť aspoň trikrát denne, ešte lepšie päť, aby sa metabolizmus udržiaval v tempe a nezabúdať na dôležitosť pitného režimu.

Čo je za koľko

Počet bodovPotravina (body zodpovedajú 100 g / 100 ml potraviny, ak nie je uvedené inak)
0surová zelenina
1ovocie, zemiaky, mlieko, 1 PL medu, 1 PL oleja, mliečna ryža, polotučné mlieko, kopček zmrzliny, srvátka, 150 ml nízkotučného jogurtu, 1 PL masla, 1 PL smotany na varenie, 3 PL kečupu,  káva, pivo, víno
2celozrnné pečivo, tuniak vo vlastnej šťave, vajíčko, cestoviny, ryža, ovčí jogurt, jogurt s ovocím alebo s müsli, puding, cottage syr, nátierkový syr, tavený syr, 20 ks orechov, 1 PL tatárskej omáčky, tvrdý alkohol
3kuracie a morčacie mäso, kuracia a morčacia šunka, biela ryba, múka (obilniny), nízkotučný tvaroh, 50 g mozarelly, 50 g eidamu, špagety s paradajkovou omáčkou, grilovaná zelenina, zeleninová omáčka, zeleninová polievka, kuracie stehno bez kože, hranolčeky
4biele pečivo, palacinka, wafle, bolonské špagety, špagety carbonara, zeleninové rizoto, kuracie stehno s kožou, kačica, zajac, hovädzina, divina
5hamburger, 500 ml sladkého sýteného nápoja, lasagne, plnotučný tvaroh
6bravčové mäso, cheeseburger, chipsy
7údená ryba, mäsové guľky, čevapčiči, plnotučná smotana
8párky, debrecínska šunka, syrový alebo šunkový toast, 45-percentný syr
9mliečna čokoláda, sladké pečivo, zákusky
10tlačenka, točená saláma
11suchá saláma
12syrová pizza, údená bravčová šunka, bravčový rezeň
20slanina
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
PRÍBUZNÉ ČLÁNKY
- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre