Najodľúbenejší nápoj Južnej Ameriky maté sa vyrába z listov stromu cezmíny paraguajskej.
Najodľúbenejší nápoj Južnej Ameriky maté sa vyrába z listov stromu cezmíny paraguajskej , ktorá rastie v povodí riek Paraguaj a a Paraná. Jeden až dva ročné lístky sa odsekávajú spolu z celými vetvičkami , sušia sa nad otvoreným ohňom alebo len tak voľne na vzduchu, potom sa pražia a drvia. Zmes sa nechá dozrieť do najkvalitnejšej podoby.
Maté je súčasťou tradícii juhoamerických štátov. Svojich hostí totiž Uruguajčania, Paraguajčania, Argentínčania a Brazílčania vítajú čajom maté podávaným vo vydlabanej tekvici alebo v nádobe cuia. Radi ho taktiež ochucujú rôznymi koreniami, bylinkami, kokosom, mätou, citrónovou trávou, a podobne.
Percentá kofeínu obsiahnuté v nápoji maté sa potláčajú pôsobením ostatných látok a tak prichádza príjemné povzbudenie a príval energie postupne a v rovnomerných dávkach. Nespočetné minerály, vitamíny, stopové prvky, prchavé oleje, karotén a iné robia z maté výnimočne zdravý nápoj, ktorý pôsobí protizápalovo, tlmí alergické reakcie, odvádza z tela toxické látky a znižuje cholesterol. Zaháňa pocit hladu, spaľuje tuky , pôsobí močopudne a odbúrava tukové vrstvy. Má omladzujúce účinky, spomaľuje starnutie a výborne pôsobí pri znižovaní telesnej teploty.
Do šálky nasypeme jednu alebo dve čajové lyžičky zmesi, zalejeme horúcou vodou a lúhujeme 5 až 10 minút. Pokiaľ by ste chceli vyskúšať tradičné pitie maté, budete potrebovať nádobu z tekvice (tzv. kalabasu) a kovovú slamku.
L.Z.