štvrtok, 28 marca, 2024
ÚvodJedloŽenšen

Ženšen

Ženšen sa považuje za zázračnú bylinu, ktorá dokáže vyliečiť takmer všetko. Používa sa koreň rastliny, ktorý je univerzálnym liekom, výborne sa adaptuje na organizmus každého človeka. Dokáže utíšiť aj povzbudiť, podľa toho, čo vaše telo momentálne potrebuje. Vďaka ženšenu môžete nadobudnúť harmóniu svojho tela a duše. Rastie avšak len na určitých miestach sveta, dokonca nominuje na zozname ohrozených rastlín. Zriedkavý výskyt má za následok jeho nižšiu dostupnosť a vyššiu cenu, jednoducho ide o vzácnu bylinu.

Ženšen ,prezývaný koreň života, pripomína svojím tvarom telo človeka. Svetom traduje povera, že čím má ženšen bližšie k tvaru ľudského tela, tým má väčšie liečivé účinky. Za všestrannosť a adaptabilitu ženšenu môžu látky ginsenoidy – ženšenoidy (patria medzi saponíny)– ktoré sú svojím chemickým zložením podobné steroidom. Vďaka nim ženšen pôsobí ako „adaptogén“ – adaptuje, prispôsobuje sa na každý ľudský organizmus zvlášť. Človeka v strese upokojí, unaveného povzbudí, dokáže znížiť vysoký tlak, ale aj zvýšiť nízky tlak. Pôsobí preventívne a zároveň liečivo. Koreň ženšenu prežíva aj sto rokov, preto sa verí, že ľuďom zaručuje dlhovekosť.

Druh panax je starobylou bylinou, jeho existencia sa datuje až do čias pred miliónmi rokov. Ako liečivú a všestrannú bylinu ho poznali už pred 7000 rokmi. V tradičnej a orientálnej medicíne sa používa koreň, ktorého tvar sa mení v závislosti od druhu, avšak najčastejšie pripomína tvar ľudského tela. V minulosti bol ešte vzácnejší ako dnes, prístup k nemu mali len panovníci a a majetná šľachta. Rodový názov Panax v gréčtine znamená “liečiaci všetko”, preto ho v našich končinách prezývame všehoj. Pomenovanie panax prvý krát použil v roku 1843 ruský botanik Carl Anton Meyer.

Poznáme tri hlavné druhy ženšenu – ženšen ázijský ( patrí sem kórejský a čínsky), sibírsky a americký ženšen. Ženšen ázijský (Panax ginseng) pochádza z Východnej Ázie, zo zalesnených svahov Mandžuska a Kórei. Rastlina má tmavozelené päťpočetné listy s bielymi kvetmi. Koreň má tvar ľudského tela a dorastá do dĺžky pol metra. Panax ginseng (čítaj žen-šen) povzbudzuje nervovú sústavu, posilňuje imunitný systém, ale hlavne potláča fyzickú a psychickú únavu. Panax ginseng patrí medzi najkvalitnejšie druhy ženšenov, všetky ostatné druhy sa od neho líšia morfológiou a zložením. Kórejský ženšen sa v liečiteľstve používa už od dávnych čias, ostatné druhy Panax sa začali využívať len nedávno, pravdepodobne kvôli vzácnosti a menšej dostupnosti Panax ginseng.

Eleuterokok ostnatý ( Eleutherococcus senticosus), teda Sibírsky ženšen sa v niektorých končinách nazýva i Koreň tajgy alebo Diablov ker. Ide o odrodu ženšenu rastúcu na Sibíri, ale aj na japonskom ostrove Hokkaido. V tradičnej medicíne sa používa ako utišujúci prostriedok, upokojuje alebo povzbudzuje, zvyšuje odolnosť voči fyzickému a psychickému stresu, zmierňuje tlak a vedľajšie účinky stresu, zlepšuje celkový zdravotný stav. Svojmu užívateľovi má dopomôcť k harmónii a kontrole nad svojím telom a duchom. Účinne pôsobí aj proti starnutiu. Sibírsky ženšen , ako vidíte už podľa jeho latinského názvu, nepatrí do druhu Panax a tým pádom nie je pravým ženšenom, má len podobné vlastnosti.  Ženšen sibírsky lieči ťažké pooperačné stavy, cukrovku, chrípku a nízky krvný talk.

Ženšen americký ( Panax quinquefolius)rastie len v Severnej Amerike. Má vretenovitý tvar a je známy vďaka svojim silným afrodiziakálnym účinkom. Už starí americkí Indiáni nosili koreň ženšenu ako milostný amulet, ktorý im mal dožičiť pestrý sexuálny život. Má podobné liečivé účinky ako ženšen kórejský, zároveň je najrozšírenejší. Ženšen americký sa odporúča pri liečbe kašľa, chrípky a zažívacích problémov.

Okrem týchto troch základných druhov ženšenu je vo svete známy i takzvaný Sanči (Panax notoginseng), ktorý rastie v Číne a pre jeho tvar ho často prezývajú Malá mrkva . V Japonsku rastie okrem sibírskeho aj Bambusový ženšen (Panax japonicum), v Severovýchodnej Amerike sa vyskytuje guľovitý Trpasličí ženšen ( Panax trifolium) a v Nepále môžete nájsť Himalájsky ženšen (Panax psedoginseng), ktorého koreň má tvar kupole.

Aj keď majú jednotlivé druhy ženšena niektoré liečivé účinky spoločné, väčšina účinkov sa v závislosti od jednotlivých druhov mení. Pri dlhodobej liečbe všehojom je dôležité si pozorne preštudovať konkrétne účinky každého druhu, vybrať si ten, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu organizmu a vášmu problému a samozrejme je potrebné čítať príbalové letáky, aby ste si skutočne kúpili to, čo hľadáte.

Najkvalitnejším druhom ženšenu je Kórejský ženšen, ktorý zároveň patrí medzi najvzácnejšie. Tajomstvo jeho pestovania a spracovania je prísne chránené a utajované. Z Kórei sa dovážajú len hotové výrobky, vývoz živých rastlín je dodnes prísne zakázaný . Predávajú sa už hotové extrakty, čaje, tabletky, kvapky, tinktúry, mastičky, používa sa do mnohých povzbudzujúcich prípravkov, liekov a čajov. Vhodná je jeho kombinácia so zeleným alebo žltozeleným čajom (oolong), so zázvorom alebo sladkým drievkom. Kórejský ženšeň zvyšuje fyzickú výkonnosť, a to tým, že zabraňuje vzniku kyseliny mliečnej a následnej svalovice, upokojuje organizmus v stresových situáciách. Obsahuje prírodnú látku germánium, ktorá čistí krv od škodlivých látok. V nijakom inom druhu ženšenu nenájdete väčší podiel prírodného Germánia. V Panax ginseng sú bohato zastúpené aj prírodné látky saponíny, ktoré sa v prípade výskytu v rastline ženšen nazývajú aj „ženšenoidy“ – dodávajú rastline charakter adpatogénu, ktorý sa prispôsobí špecifickým podmienkam v tele. Kórejsky ženšen obsahuje zhruba o polovicu viac saponínov ako Americký ženšen.

Celkovo druh Panax obsahuje mnohé vitamíny (A, B6) a minerály, bielkoviny, cukry, tuky, enzýmy, fytosteroly, pektíny, triesloviny a saponinové glykozidy. Ženšen má univerzálne použitie, vďaka ktorému podporuje správne fungovanie imunitného a endokrinného systému. Ženšen zvyšuje koncentráciu, tlmí únavu, zlepšuje pamäť , bystrosť a učenie, celkovo stimuluje činnosť mozgu a hlavne výkonnosť centrálnej nervovej sústavy. Používa sa aj ako relaxačný prostriedok, skvalitňuje nočný spánok a zároveň dokáže dodať nesmierne množstvo energie – nahradí kávu a energetické nápoje. Dokonca ho možno použiť na liečbu drogových závislostí, pretože má schopnosť nahradiť drogy typu kokaín a pervitín. Navyše u ženšenu nevzniká tolerancia, telo nepotrebuje postupné zvyšovanie dávok.

Ženšen, najmä americký, pôsobí aj ako afrodiziakum, zlepšuje funkcie pohlavných orgánov a lieči impotenciu. Panax zvyšuje v mužskom tele hladinu testosterónu, ženám pomáha ustáliť nepravidelný menštruačný cyklus. Požívaním ženšenu si zocelíte organizmus, zvýšite odolnosť voči mnohým chorobám, ochránite telo pred voľnými radikálmi, toxickými látkami a ťažkými kovmi a pred radiáciou, poďakujú mu najmä onkologickí pacienti trpiaci nízkou imunitou po ožiarení a po chemoterapii. Ženšen zlepšuje činnosť dýchacej sústavy, zvyšuje výkon pľúc, stimuluje endokrinné žľazy, spomaľuje starnutie buniek. Ženšen potláča tvorbu rakovinových buniek, má antibakteriálne a antivírusové účinky, zvláčňuje a omladzuje pokožku, znižuje zlý cholesterol a vysoký krvný cukor, chráni bunky pred poškodením, napomáha tvorbe červených krviniek – lieči anémiu, stimuluje tráviacu sústavu, posilňuje látkovú výmenu v pečeni – pomáha pri liečbe cirhózy pečene, pomáha pri psoriáze a vredoch. Potláča chronický strach, depresiu a hormonálne poruchy. Podľa čínskej medicíny požívanie ženšenu zaháňa všetky zlé sily, zjasňuje myšlienky a zrak. Negatívne účinky môže ženšen vyvolať v kombinácii s niektorými liekmi a kofeínovými nápojmi. V prípade, že dlhodobo užívate ťažšie lieky, poraďte sa o užívaní ženšenu so svojim lekárom. Ženšen užívajte s mierou, „nepredávkujte“ sa, čo vám spôsobí silné búšenie srdca, bolesť hlavy, nespavosť. Ženšenu by sa mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy.

Biely ženšen (pak-sim) je vysušený a olúpaný koreň, červený ženšen( chong-sam ) je zaparený , pred sušením sterilizovaný, neolúpaný koreň. Biely a červený ženšen je k dispozícii ako tinktúra, tekutý extrakt, prášok a kapsule. Liečivé účinky v bielom a v červenom koreni sú rovnaké, rozdiely vznikajú v rozličných pestovateľských oblastiach. Najkvalitnejší a najúčinnejšie spracovaný ženšen je kórejský extrakt Panaxu ginseng-u, ktorý sa pripravuje podľa tisícročných tradícii pod záštitou a ochrannou značkou Ministerstva poľnohospodárstva Južnej Kórei.

Koreň panaxu môžete konzumovať nakrájaný na tenké plátky alebo nasekaný. Vtedy ho najskôr poprežúvajte na kašu, až potom prehltnite. Pridajte pár plátkov koreňa do čaju a nechajte panax dostatočne napučať a vypite šálku takéhoto „odvaru“ jeden až dvakrát denne. Vylúhujte 20-30 gramov koreňa v litri tvrdého alkoholu alebo vína a nechajte lúhovať zhruba tri mesiace, vyrobíte si ženšenovú tinktúru, denná dávka by nemala prekročiť pol čajovej lyžičky. Čistý ženšenový čaj vyrobíte zaliatím päťgramového kúsku ženšena 3 dcl horúcej vody. Ženšen môžete pridať aj do polievky. Nie je dobré, ak ženšen príde do styku s kovom, preto pri jeho príprave používajte sklené a porcelánové nádoby.

L.Z.

PRÍBUZNÉ ČLÁNKY

Aloe vera

Hummus

- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre