piatok, 29 marca, 2024
ÚvodJedloUmeboshi

Umeboshi

Skúste si predstaviť japonskú vlajku. Biely podklad by mohol symbolizovať ryžu a červený kruh slivku umeboshi, dve najtypickejšie japonské delikátne ingrediencie.

Aj keď sa „slivky“ umeboshi spájajú s Japonskom, ich liečivú silu objavili zhruba pred tisíc rokmi v Číne. Japonské odrody, ktoré obsahujú viac prírodných kyselín a minerálov, poskytujú avšak vyššiu kvalitu a väčšiu liečiteľskú silu. Umeboshi sa v Japonsku používajú ako domáci liek na množstvo chorôb od nachladnutia, anémie, únavy cez choroby tráviaceho traktu až po osteoporózu. Umeboshi nie sú v skutočnosti pravé slivky, sú to plody stromu rodu Prunus, príbuzné viac marhuľám ako slivkám. Slovo ume sa však mylne prekladá ako slivka a pojem umeboshi ako nakladané slivky. Nezrelé plody ume sa zbierajú na prelome mája a júna. Nesmú sa ešte konzumovať, pretože sú v nezrelom štádiu jedovaté. Až po nakladaní v soli nadobúdajú liečivé účinky.

Umeboshi a Ume olej boli cenené najmä počas stredovekých vojen. Vydržali dlho a liečili vojakov so zranenými zapálenými ranami. Dodávali im potrebnú energiu aj počas dvadsiateho storočia cez druhú svetovú vojnu, keď si ich vojaci brali so sebou na front. Počas panovania cisára Hirohita (1926-1989), kedy Japonsko prežívalo svoje najťažšie obdobie, sa stali slivky umeboshi patriotickým znakom Japonska – takzvané „hinomaru bent?“ pozostáva z obdĺžnika bielej ryže so slivkou umeboshi v strede, napodobňujúc japonskú vlajku.

Nazbierané plody sa najskôr umyjú a sušia na slnku položené na ryžových rohožkách. Po niekoľkých dňoch a nociach sušenia sa nakladajú v soli aj spolu s červenými lístkami byvolej trávy – shiso. Niekoľko dní kvasia v drevených kadiach. Umeboshi sa postupne scvrkávajú a soľ s tlakom spôsobujú, že sa šťava plodov usadzuje na dne nádoby. Listy shiso sfarbia umeboshi do krvavočervenej farby a obohacujú ich o špecifickú chuť. Kvasenie prebieha od polroka do šiestich, siedmich rokov, pričom platí zásada, čím dlhšie, tým lepšie.

Príprava Slovenskej podoby umeboshi
Doma si ich môžete pripraviť z akýchkoľvek odrôd sliviek – používajte avšak vždy nezrelé až dozrievajúce. Slivky môžete nahradiť marhuľami. Natrhané nedozreté plody sliviek alebo marhúľ sušte na slnku – cez deň schnú, v noci vlhnú, tento proces sa opakuje niekoľko dní. Zo sliviek sa sušením odstráni kyslá šťava, čo spôsobí, že sa ovocie scvrkne . Usušené scvrknuté plody vložte do nádoby (pohára, misy) so soľou spôsobom, že vrstvíte na seba slivky a soľ – vrstva sliviek, vrstvy soli. Zaťažte nádobu závažím a nechajte kvasiť minimálne pol roka.

Druhý spôsob domácej výroby umeboshi vynecháva proces sušenia, natrhané zelené plody sa rovno zasypú v nádobe soľou. Počas kvasenia vystúpi na povrch slaná a kyslá voda, ktorá sa používa aj ako ocot. Takto vyrobené umeboshi a ume ocot sa používajú najmä na tráviace problémy. Varená slano-kyslá ume voda má liečivé schopnosti, je liekom proti otravám – postačí jedna čajová lyžička, ktorú môžete rozriediť vodou. Slano-kyslú vodu varte, až pokým nezhustne. Umeboshi kúpite aj v obchodných sieťach, avšak často sú nakladané len v jemnej vrstve soli a oproti klasickým umeboshi, ktoré vydržia i niekoľko rokov, sa musia skladovať v chladničke.

V čom majú umeboshi zázračnú liečivú silu? Látky v umeboshi vám z tela vyplavia prebytočné kyseliny a toxické látky, umeboshi zmierňujú oxidačný proces, čím spomaľujú starnutie. Pri omladzovacích účinkoch veľmi dobre spolupracujú so sójovou omáčkou Tamari. Umeboshi podporujú látkovú premenu, dodávajú energiu bunkám pečene a obličiek. Vďaka tomu dokážu obličky a pečeň ľahšie vyplavovať z tela von škodliviny a výlučky, čím sa zabezpečuje celková vitalita a očista organizmu. Čo je veľkým prínosom najmä pre ľudí súčasnej rýchlej spoločnosti. Umeboshi znížia stres, postavia vás na nohy, posilnia imunitu. Antibakteriálne a antiseptické vlastnosti umeboshi boli objavené v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Doktorovi Kyo Sato sa podarilo deväť gramovým substrátom umeboshi zničiť mikróby a stafylokoky úplavice. Umeboshi si naordinujte pri kyseline, črevných problémoch, bolestiach hlavy, konzumácii škodlivej potraviny – cukor, tučné jedlá, alkohol-, užívajte pol slivky trikrát týždenne.
Umeboshi obsahujú veľké množstvo vápnika, železa a fosforu, ale aj mangánu, sodíka, horčíka, bohaté sú i na dôležité organické kyseliny, ktoré sa nezničia ani počas fermentácie. Jednou z najvýznamnejších kyselín je kyselina citrónová, ktorá je prírodným konzervantom a zvýrazňuje chuť. Vďaka kyseline citrónovej zabezpečuje pridávanie umeboshi do jedál ich dlhšiu trvácnosť. Zároveň poskytujú jedlu plnú sladkokyslú chuť, možno ich preto pridávať do omáčok, polievok, marinád alebo uvarenej ryže. Ak máte radi pošírovanú rybu alebo kura či dokonca zeleninu, pridajte do vody umeboshi. Slivky umeboshi sú výborné so sójovou omáčkou,  maslom a s praženým sezamom s čerstvými cestovinami.

Hotové, už usušené a v soli naložené umeboshi sa neumývajú. Aj napriek silnej slanosti vďaka svojej sviežej kyslosti uhasia smäd, možno nimi ochutiť šaláty, obilniny. Pri príprave umeboshi čaju sa používa na liter vody jeden a pol slivky. Na tanieri rozotrite slivku a spolu s kôstkou ju povarte vo vode zhruba 5 minút. Čaj – kyslý a osviežujúci, podporuje činnosť tráviacej sústavy. Pozor si dávajte na umeboshi sfarbené do čierna, tie v nijakom prípade nekonzumujte. Jadrá z kôstok umeboshi sa používajú ako korenie a pôsobia ako silný liek tráviacej sústavy (kolika, nafúknutie, chronické bolesti, dokonca chronická hnačka). Jadrá sa opražia a následne rozdrvia na prášok. Ten môžete používať ako korenie – posolíte si ním ryžu, obilniny, zemiaky, čierny ume prášok vám poslúži aj ako ingrediencia do čaju. Jadrá môžete nechať aj celé a konzumovať ich ako orechy.

L.Z.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
PRÍBUZNÉ ČLÁNKY

Aloe vera

Hummus

- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre