štvrtok, 7 novembra, 2024
ÚvodJedloBrusnice

Brusnice

Indiáni zo Severnej Ameriky už dávno vedeli, že brusnice sú všestranným liekom. Ich najcennejšími látkami sú zhustené triesloviny, ktoré liečia zápaly obličiek, ochorenia močového ústrojenstva a močových ciest. Výborná horko-kyslá chuť a sýta červená farba robia z brusníc aj vynikajúcu gastronomickú ingredienciu.

Typický americký ľudový liek, aj tak možno nazvať tieto bobule. Liečivé schopnosti brusníc poznali už domorodí Američania, ktorí ich surové používali ako obväz na rany. Noví usadlíci z Anglicka sa od miestnych Indiánov naučili používať surové aj varené brusnice ako liek na zažívacie problémy, poruchy krvi, skorbut, bobule podávali ľuďom so stratou chuti do jedla, unaveným a slabým. Červené brusnice, ktoré rastú na malých plazivých rastlinách rodu Vaccinium, vás okúzlia svojou šťavnatou horko-kyslou chuťou s jemným sladkým nádychom.Svoje prírodné útočisko majú tieto plody v severných oblastiach Európy a Severnej Ameriky, kde sú na stole minimálne raz za rok – ako súčasť večere na Deň vďakyvzdania. Čas zberu brusníc je v septembri a októbri a najväčšími producentmi a konzumentmi zároveň sú Američania a Kanaďania.

Bobule obsahujú vlákninu, ktorá pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi a brzdí apetít avysoké percento prírodných antioxidantov, najmä proantokyanidov, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím pôsobia ako prevencia pred vznikom rakoviny, chorôb srdca a infekcií. Vďaka antioxidantom a organickým kyselinám ako kyselina citrónová, jablčná, ellagová a kyselina chinová sa starajú o zdravie tráviacej sústavy, pokožky, ďasien a zubov. V brusniciach sa nachádzajú aj flavonoidy, znižujúce množstvo zlého LDL cholesterolu v krvi, vitamín A,  vitamíny C a E, ktoré omladzujú bunky, a draslík, dôležitý pre svaly. Vitamín C pomáha vstrebávať železo, čím zvyšuje hladinu hemoglobínu a lieči anémiu. Brusnice liečia aj horúčku a choroby dýchacieho ústrojenstva. Pomáhajú eliminovať kyselinu močovú, ktorá by sa usadila okolo kĺbov a spôsobila bolestivé príznaky ochorenia zvaného dna. Brusnice priaznivo vplývajú aj ako prevencia proti Helikobaktérii, ktorá má na svedomí žalúdočné a tráviace ťažkosti.

Brusnice chránia obličky pre vznikom obličkových kameňov. Kyselina chinová okysľuje krv, zabraňuje tvorbe kameňov a dokonca dokáže už vzniknutý kameň rozpustiť. Brusnice zabezpečujú zdravý chod tráviacej sústavy, ničia črevné parazity, liečia infekčnú hnačku a plynatosť. Kŕčové žily nedostanú vďaka brusniciam nijakú šancu, pretože zlepšujú prúdenie krvi v žilách dolných končatín. Odporúčajú sa taktiež pri cukrovke, artérioskleróze, vysokom krvnom tlaku a pri chorobách očí, zároveň sú účinné aj ako ochrana pred zubným kazom.Účinky brusníc sú aj estetické, pretože antioxidanty zabezpečujú mladý vzhľad, predchádzajú vzniku vrások a ovisnutej či sčervenanej pokožky. Sú dokonalými bobuľami aj pri držaní diét, keďže obsahujú minimum kalórií (šálka čerstvých brusníc obsahuje niečo vyše 40 kalórií)a nízky glykemický index. 

Až z 95% vypestovaných brusníc sa vyrába šťava, džem, omáčka alebo sušené ovocie, len zvyšných 5% sa predáva na trhoch čerstvé. Hlavným dôvodom je, že zatiaľ čo brusnice určené na ďalšiu produkciu môžu byť zbierané aj mechanicky, čerstvé sa musia kvôli zachovaniu vzhľadu zbierať ručne, čo je oveľa náročnejšie a drahšie.  Z týchto červených bobúľ možno vyrobiť vynikajúcu  plnku do koláčov a dezertov. V obchodných reťazcoch možno nájsť brusnicové jogurty, müsli, dezerty alebo mrazené brusnice. Jemná brusnicová omáčka vynikajúco dopĺňa sýtu chuť diviny, bobuľami možno dochutiť ovocné alebo zeleninové šaláty, sú vhodné aj do pikantných jedál. Ak sa rozhodnete pripraviť si doma varenú brusnicovú špecialitu, neutralizujte kyslosť brusníc pridaním štipky sódy bikarbóny, vyhnete sa tak  sladeniu cukrom. Tých, ktorých brusnice zaujali najmä vďaka schopnosti liečiť infekcie, si môžu pridávať brusnice do akéhokoľvek jedla. Napríklad pri pečení bábovky, ryžového nákypu, múčnikov, štrúdieľ  alebo varení kapustnice vymeňte sušené hrozienka za sušené brusnice. Brusnice varte, pečte alebo inak tepelne spracúvajte, len pokiaľ sa bobule neroztvoria. Ak ich budete pripravovať dlhšie, premenia sa na kašu a zhorknú. Sušené brusnice môžete pred použitím nechať 15 až 20 minút napučať vo vode. Kvalitu čerstvých brusníc môžete odskúšať tak, že čerstvé bobule vysypete na schody – poškodené zostanú ležať, zdravé poskočia. Preto sa im občas hovorí aj „skákavé bobule“.

Brusnice a liečba močových infekcií 

Zápal močového ústrojenstva je závažné a často vyskytujúce sa ochorenie, na ktoré trpí ročne niekoľko miliónov ľudí. Odhaduje sa, že len respiračné infekcie sa vyskytujú častejšie. Každá piata žena zažije počas svojho života nepríjemnosti s močovými cestami (infekcie močového ústrojenstva trápia skôr ženy ako mužov). 

Najväčšou zbraňou brusníc sú triesloviny, ktoré liečia zápaly močového ústrojenstva. Brusnicová šťava má na Escherischiu Coli, baktériu, ktorá spôsobuje infekcie močových ciest, výnimočné antiseptické a antibiotické účinky. Dvomi najpreskúmanejšími druhmiz hľadiska týchto účinkov, sú Vaccinum oxycoccus a Brusnica veľkolepá Vaccinummacrocarpon. Izraelskí vedci zistili, že jediný druh ovocia, ktorý má podobné antiseptické  účinky a ochraňuje močové ústrojenstvo, sú čučoriedky. Obe bobule liečia aj opakované zápaly a infekcie. Na rozdiel od akýchkoľvek antibiotík zabraňujú tomu, aby sa baktérie zachytili na vnútornej výstelke močového mechúra, čo spôsobuje opakovaný návrat ochorenia. Zatiaľ čo na mnohé antibiotiká si baktérie získali odolnosť , u brusníc sa im to nikdy nepodarí. Silné zhustené triesloviny pôsobia totiž ako ochranný štít pred vznikom infekcií močového mechúra a obličiek. Priaznivé účinky brusníc začínajú už dve hodiny po konzumácii a pretrvávajú ďalších desať hodín.

Výsledky výskumov sú naozaj presvedčujúce – na cystitídu choré ženy pili denne 300 mililitrov kupovaného brusnicového džúsu, čo malo za následok úbytok hnisu a baktérii v moči až o polovicu. S čerstvo vylisovanou šťavou by bol výsledok ešte ohromujúcejší. Brusnicový džús pite denne minimálne jeden až tri mesiace, v prípade, že problémy neustupujú, predĺžte kúru aj na pol roka. Účinná je aj „brusnicová kúra“ , pri ktorej sa tri až päť dní konzumuje len brusnicového pyré. Pyré možno vyrobiť z čerstvých i uvarených brusníc. Počas kúry by mal pacient prijať pol kila až kilo pyré denne, ktoré si rozdelí na štyri chody. Brusnicová kúra nelieči len zápaly močových ciest, ale aj črevné parazity a mrle. Ak chcete konzumovať brusnice ako prevenciu pred vznikom zápalov a iných chorôb, jedzte 200 gramov čerstvých alebo sušených brusníc denne.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
PRÍBUZNÉ ČLÁNKY

Aloe vera

Hummus

- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre