Táto rastlinná náhrada mäsitej potravy sa začala pestovať pred 3000 rokmi v severovýchodnej Číne. Do Ameriky ju doviezli v 18.storočí a neskôr ju Čína začala vyvážať do ostatných krajín sveta. V súčasnosti je jednak hlavným zdrojom bielkovín vegetariánov a vegánov a obľúbenou pochúťkou každého gurmána.
Sója je naozaj vynikajúcou kuchárskou surovinou. Vo vhodných oblastiach sa jednoducho pestuje, obsahuje výživné látky a možno ju pripraviť nespočetne veľa spôsobmi. Medzi sóju sa zaraďujú mnohé časti rastliny, ako sú sójové bôby, zelené bôby, sójové klíčky a výrobky z nich vyrobené – sójové mlieko, maslo, tvaroh, syr tofu, sójové nápoje ako srvátka , dokonca sa znej vyrába i múka, olej, majonéza. Sója sa môže variť, smažiť, pripravujú sa z nej polievky, omáčky, nátierky, ázijské jedlá i rôzne nákypy a dezerty.
Je výnimočná najmä svojím obsahom výživných látok. Obsahuje plnohodnotné bielkoviny (34%), sacharidy (30%), nenasýtené mastné kyseliny (vyše 9 ), vlákninu (5), vitamíny skupiny B, E a minerálne látky ako draslík, vápnik, fosfor, železo, magnézium, zinok či meď. Je vhodná i pri bezlepkovej diéte , pretože lepok neobsahuje.
Sójové bôby suché
Predávajú sa balené podobne ako fazuľa, šošovica a iné strukoviny, a taktiež sa i podobne pripravujú. Sójové bôby preberte (ako preberáte fazuľu), prepláchnite a vhoďte do dobre osolenej studenej vody (na šálku bôbov pridajte viac ako tri šálky vody) na jeden celý deň, aby bôby napučali. Napučané bôby uvarte v tom istom hrnci. Voda sa bude postupne vyparovať, preto do hrnca pridajte vždy ďalšiu šálku vody. Varte po dobu 3 hodín, až kým nebudú bôby jedlé. Po uvarení ich sceďte, vodu buď vylejte, alebo použite na výrobu sójovej polievky. V obchodoch avšak nájdete už i naklíčené bôby, ktoré 10 až 15 minút povaríte v slanej vode. Uvarené bôby dochuťte koreninami podľa vlastného gusta a pripravte z nich akýkoľvek pokrm. Najčastejšie sa využívajú v ázijskej kuchyni, môžete z nich vyrobiť rizoto, omeletu, smotanovú omáčku na špagety, výborné sú smažené s baklažánmi alebo na pikantný spôsob v placke či ako indické kari. Sójových receptov je neúrekom. Môžete ich využiť všade, kde dávate mäso.
Smažená sója
Vo vode napučané bôby, necháme vyschnúť a vysypeme ich do panvice, zalejeme olejom, aby plávali a vysmážame do červena. Z panvice odoberieme polovicu oleja a pridáme nakrájané baklažány alebo čínsku zeleninu, predvarené zemiaky, vajíčka a podobne. Smažená sója sa konzumuje i sama. Stačí len servítkami vysať nadbytočný tuk a poriadne ju osoliť. Vznikne výborná pochúťka, niečo ako arašidy alebo iné smažené oriešky. Často sa pridáva i do šalátov alebo sa pokropená sójovou či inou omáčkou konzumuje s pečivom.
Pečená sója
Uvarené vyklíčené sójové kocky alebo rezy usušte a vysypte na suchý, nenamastený plech. Pečte približne pol hodinu, priebežne ich kontrolujete, aby nezhoreli. Výsledná farba by mala byť hnedá. Môžete ich dať zapiecť spolu s predvarenými zemiakmi. Podáva sa i s ryžou a akoukoľvek, najlepšie sójovou, omáčkou a so zeleninou. Zapekajú sa i so zeleninou – baklažánmi, cibuľou, karfiolom, hubami, brokolicou, mrkvou alebo s cestovinami. Pečená sója sa pripravuje i na sladko. Pomletá a osladená sa používa ako násyp na dezerty, zmrzlinu, ovocné šaláty, koláče alebo sa pridáva do cesta na nákypy.
Zo sóje sa pripravujú rozmanité polievky – zeleninová, vajíčková, mliečna, krémová, hríbová, polievka so sójovými klíčkami alebo zelenými bôbmi, ktoré pripomínajú zelenú fazuľku a podobne. Stačí urobiť zápražku zo sójovej múky alebo z najemno vymletých pečených bôbov alebo použiť vodu, v ktorej bôby pučali alebo sa v nej varili, či do ochutenej polievky so zeleninou a zemiakmi pridať naklíčené sójové kocky či slížiky. Na krémové polievky sa používa sójové mlieko, ktoré sa zahustí pšeničnou múkou.
Nátierky zo sóje najčastejšie obsahujú sójové mlieko, sójový olej, syr tofu, sójové maslo, tvaroh, praženú sóju, varenú sóju alebo sójovú majonézu. Napríklad cesnakovú omáčku pripravíte z dvoch šálok varenej sóje, lyžičky sójového oleja, z kyslej smotany, dvoch alebo troch strúčikov cesnaku a môžete pridať i kečup. Sójový olej sa dá nahradiť sójovou majonézou. Nátierka bude vynikajúca, ak sa do nej nastrúha syr alebo najemno nakrája tofu.
Sójovú omáčku môžete pripraviť na bielo i na tmavo a servírovať ju pri rôznych pokrmoch. Na sójovom oleji opraženú múku zmiešajte so šálkou sójového mlieka. Tieto nevaríte priamo na ohni, ale v menšom kastróle, ktorý je ponorený do väčšieho – v takzvanom vodnom kúpeli alebo i v bain-marie. Do zmesi pridaje sójovku, soľ a korenie. Biela verzia je bez pridania sójovej omáčky. Obe omáčky môžete dochutiť pažítkou, oreganom, bazalkou, cesnakom a akýmkoľvek korením, taktiež môžete pridať olivy, hríbiky, kukuricu alebo čokoľvek, čo máte radi.
Tofu
Je to obľúbený sójový syr, ktorý sa používa pri príprave mnohých receptov. Vyrába sa z mletých uvarených bôbov a sójového mlieka. Nemá ani sladkú, ani slanú chuť, je neutrálny a tak sa využíva nielen pri receptoch na slano, ale i pri dezertoch, zmrzline a koláčoch. Z mäkkého tofu sa vyrábajú omáčky, nálevy, zmrzliny a tvaroh, hustejšie pevné tofu sa smaží, nakladá do marinády, pečie, údi, opeká, griluje alebo dusí nad vodou v pare.
L.Z.