K letu okrem vody a hudobných festivalov patrí určite i veľmi obľúbené grilovanie. Rodina, priatelia, kolegovia z práce sa zídu, aby sa spoločne porozprávali o zážitkoch a vychutnali si chutné jedlo pripravené na otvorenom ohni. Žiadny prírodnejší spôsob prípravy teplých jedál na svete neexistuje. Aby ste predišli istým chybičkám krásy vznikajúcim pri nesprávnom grilovaní, ponúkame vám zopár zaručených rád, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa rôznym faux-paus.
Príprava grilovania
Na výber máte plynový, elektrický (nahrievajú uhlie z vulkanickej lávy) alebo gril na drevené uhlie vo všemožných tvaroch a veľkostiach. Malé grily bývajú prenosné so skladajúcimi nožičkami, väčšie stabilné s neoddeliteľnými nôžkami. Gril na drevené uhlie je najpoužívanejší, jedlo v ňom pripravené chutí najlepšie, ale po grilovaní vás čaká najviac práce, pretože zanecháva veľa neporiadku. Myslite na to, že nie každý gril obsahuje i rotovacie zariadenie, ktoré potrebujete najmä vtedy, ak často grilujete kurča alebo iné mäso v celosti. Ak chcete pripraviť väčšie kusy mäsa, praktický je gril s vekom. Kryt sa zatvorí a vo vnútri sa hromadí teplota a príprava jedla netrvá tak dlho. Samozrejme, do grilovania nemusíte investovať všetky nasporené peniaze. Gril si môžete vyrobiť sami pomocou mriežky (napríklad zo starej rúry) a niekoľkých tehál alebo ploských kameňov.
Pre istotu pracujte s rukavicami, aby nedošlo k nejakému poraneniu. Ďalej potrebujete kovové nástroje, najlepšie s dlhými rúčkami, ktorými budete prevracať jedlo. Ražne na špekáčiky, slaninku a špízy a samozrejme alobal sú dôležitou súčasťou grilovania.
Na zapaľovanie grilu sa používa drevo alebo drevené uhlie či brikety. Brikety horia dlhšie a rovnomernejšie, ale ťažko sa zapaľujú. Tento problém sa dá avšak vyriešiť grilovým podpaľovačom. Jeho kúsky sa vložia do pyramídy z dreva, uhlia, brikiet a zapália sa, najlepšie asi hodinu pred začatím grilovania. Obyčajný papier, hlavne novinový, sa neodporúča , pretože vašich hostí môže esteticky odpudzovať a taktiež sa z neho vyparujú toxické látky ako olovo. Keď sa oheň stlmí a uhlie tlie pokryté vrstvou popolu, rovnomerne ho rozhrnieme na celú plochu.
Jedlo pokladajte na naolejovanú mriežku (olejuje sa mimo ohňa), ak sa však obávate do ohňa stekajúceho tuku, o ktorom sa hovorí, že do ovzdušia vyparuje rakovinotvorné látky, zabaľte mäso alebo iný pokrm do alobalu, po prípade položte na rošt alobalovú misku. Mriežka by mala byť vo výške asi 10 cm nad uhlím pri rýchlom grilovaní, viacej cm pri pomalom grilovaní. Grilovanie regulujeme i tak, že položíme jedlo na okraj alebo jednoducho rozhrnieme uhlie.
Dokonale chutné jedlo
Aby sa stalo grilovanie naozaj pôžitkárskou činnosťou, výber jedál, ingrediencií a korenín je naozaj veľmi dôležitý. Grilovať môžete všetky druhy mäsa od hydiny až po divinu, ryby s grilovanými zemiakmi patria medzi najobľúbenejšie pochúťky, grilovaná zelenina a grilované ovocie vám naopak prinesú zväčša nevšedné kulinárske zážitky. Na grilovanie používame minimum, v niektorých prípadoch žiadny tuk, preto je považované za veľmi zdravý spôsob prípravy jedla. Grilované pokrmy i neskutočne chutné, pretože sú výnimočne chrumkavé a šťavnaté.
Mäso negrilujte chladné. Lepšie je ho asi polhodinu až hodinu vybrať z chladničky. Už by malo byť namarinované a ochutené. Príprava pácu záleží na osobnej chuti. Najčastejšie sa pripravuje z kečupu, horčice, oleja, cesnaku, cibule, grilovacieho a iného korenia, sójovej omáčky, a podobne. Možností je neúrekom a závisí od kreativity a vynaliezavosti hostiteľa.
Obľúbené je i pridávanie alkoholu, najmä brandy a červeného a bieleho vína. Z byliniek tymián, rozmarín, praktická bazalka a rôzne špeciálne zmesi na grilované mäso a zeleninu. Platí pravidlo, menej je viac.
Jemnú chuť vytvoria kyslé ochucovadlá omáčok jogurt, smotana, citrónová šťava a rôzne octy (balsamický). Chrumkavú kôrku dosiahnete naopak pridaním cukru, ktorý zahalí pokrm karamelizovaným obalom. Pre milovníkov pálivého odporúčame chilli alebo feferóny.
Ak nechcete olej použiť len zo zvyku alebo z dôvodu nelepenia sa mäsa, vyberte si radšej panenský olivový, obyčajný olivový alebo olej z pražených sezamových semienok, ktoré pridajú mäsku „punc“ a špecifickú chuť a arómu.
Mäso podávame zo zeleninou – čerstvou alebo tiež grilovanou či už samostatne alebo spolu s mäsom, pečivom alebo zemiakmi v šupke pripravené v pahrebe.
Vynikajúcim budičom chutí je bylinkové maslo podávajúce sa k rybám a steakom. Jeho výroba je jednoduchá. Zmiešame čerstvé a kvalitné masielko s čerstvými bylinkami (pažítka, bazalka, rozmarín, a iné) alebo kúpenou zmesou na bylinkové maslo, pridáme cesnak a rozmiešame. Zo zmesi vytvarujeme guču a vložíme ju do chladničky stuhnúť.
L.Z.